To nowoczesny izraelski system samoobrony i walki wręcz.
Opracowany przez Imi Lichtenfelda w latach 30 tych xx wieku, w Czechosłowacji. 

Prosty i maksymalnie skuteczny, opiera się na wzmacnianiu podstawowych odruchów obronnych człowieka. Dzięki bazowaniu na prostych ruchach i instynktownych reakcjach, daje przeciętnemu człowiekowi możliwość skutecznej samoobrony przed zagrożeniami jakich pełna jest w dzisiejszych czasach „miejska dżungla”.

Krav Maga jest także systemem walki w bliskim kontakcie stosowanym od 50 lat przez Siły Zbrojne Izraela (IDF), policję, straż graniczną i inne służby - w tym również jednostki specjalne i antyterrorystyczne. Krav Maga nauczana jest także w wielu formacjach na całym świecie m.in.: FBI, GIGN, SWAT, a także w Polsce: 1 Pułk Specjalny w Lublińcu, Odziały Specjalne Żandarmerii Wojskowej, Formoza, ABW, Straż Graniczna i wielu innych.

Krav Maga nie jest sportem. Ponieważ z założenia służy samoobronie, nie ma w niej współzawodnictwa, zaś trening służy wyłącznie zastosowaniom praktycznym w walce realnej. Głównym celem walki jest pozbawienie napastnika zdolności do dalszej walki. Krav Maga jest hybrydowym systemem, czerpiącym z innych systemów, sportów i sztuk walki, gdzie jedynym kryterium jest realna użytkowość technik. KM zawiera techniki i metody charakterystyczne jedynie dla KM (np. praca z pozycji neutralnej, obrony przed uzbrojonym agresorem, walka w pomieszczeniach, strategia walki z kilkoma przeciwnikami i wiele innych) oraz wspólne dla wszystkich sposobów walki nastawionych na skuteczność. Upraszczając to można powiedzieć, że sposób uderzania rękoma jest zaczerpnięty z boksu, sposób obalania i rzutów z zapasów, sposób uderzania nogami i klinczu z Muay Thai, a technik parteru z BJJ. Nie jest to jednak tylko kalkowanie użycia technik, lecz czerpanie z innych systemów i dostosowanie ich do użycia w realnej, bojowej ( nie sportowej) konfrontacji wg podstawowej koncepcji i metodyki KM oraz jej nadrzędnego celu- przeżycia ekstremalnej sytuacji. Filozofią jest przetrwanie!

 

cotojest_1.jpg

 

Krav Maga to tzw. system walki, więc jest niemal całkowicie pozbawiony znanej z innych sztuk walki otoczki filozoficznej - jego główna myśl brzmi jednoznacznie: "Jeżeli Twoje życie lub zdrowie jest zagrożone, masz prawo do jego obrony, bez względu na środki".  Jednym z podstawowych celów KM, poza nauką skutecznej samoobrony i walki wręcz, jest nauczenie przewidywania sytuacji zagrożeń, ich unikania, przytomności umysłu i działania w stresie.  
 
Krav Maga to nie tylko trening na sali gimnastycznej, to także realizacja programu KM URBAN SURVIVAL, czyli trening w realnych, czasem najbardziej zaskakujących miejscach: ciemności, w wodzie, w ciasnych pomieszczeniach, w środkach komunikacji itp.
 

Krav Maga /z hebr. „walka w kontakcie”/ 

to prosty, agresywny, łatwy do nauczenia i do zapamiętania system samoobrony. Treningi Krav Maga skupiają się raczej na zasadach niż na technikach, gdyż ataki nigdy nie są identyczne, tak jak nie ma dwóch identycznych osób. W istocie nawet ta sama osoba w obliczu jakiegoś zagrożenia zareagowałaby jednego dnia tak, drugiego zaś inaczej. Istotę Krav Maga wyrażają zasady. Oto niektóre z nich:
 

TECHNIKI powinny opierać się na instynktownych odruchach
TECHNIKI powinny być odpowiedzią na bezpośrednie zagrożenie 
TECHNIKI powinny opierać się na jednoczesnej obronie i ataku 
JEDNA TECHNIKA obronna powinna być skuteczna w przypadku rozmaitych form ataku 
SYSTEMpowinien być praktyczny, aby techniki jednego obszaru systemu uzupełniały, a nie były przeciwieństwem technik innego obszaru 
TECHNIKI powinny być łatwe do nauczenia się przez przeciętną osobę, a nie tylko sportowców 
TECHNIKI powinny działać w sytuacji zaskoczenia 
TRENINGI powinny odbywać się w warunkach imitujących stres, jakiego doświadcza się podczas prawdziwego ataku 
 
cotojest_2.jpg
 
Te zasady towarzyszą naszym treningom i ocenie technik. Kiedy znajdziemy słaby punkt w określonej technice lub gdy rozważamy jego modyfikację, podejmujemy decyzję w oparciu o powyższe zasady. Na przykład kiedy instruktor sugeruje zmianę techniki, nie testujemy  jej na naszych najlepiej wysportowanych adeptach, ale na osobach o przeciętnej sprawności fizycznej, by zobaczyć czy są w stanie z łatwością  wykonać nowy wariant techniki (zasada: techniki powinny być łatwe do nauczenia się przez przeciętną osobę). Skuteczność techniki obronnej oceniamy po tym, czy zadziała, kiedy nasza reakcja jest opóźniona (techniki powinny działać w sytuacji zaskoczenia). Nie interesują nas techniki, które są skuteczne tylko wtedy, gdy reaguje się wcześnie i jest się przygotowanym na atak.  
 
Krav Maga skupia się na walce, a nie na „sztuce”. Jej techniki nie zawsze są piękne, ale za to skuteczne. Krav Maga można okreslić mianem „systemu taktyk obronnych” - taktycznego i logicznego  radzenia sobie w sytuacjach przemocy. 

 

movie2.jpg

HEDONISTA

piekielnie_skuteczna.jpg

PIEKIELNIE SKUTECZNA KRAV MAGA